W działaniu przeciwzmarszczkowym najistotniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Warto zastosować odpowiednią, wieloetapową pielęgnację.
Oczyszczanie
Pierwszym etapem pielęgnacji twarzy jest oczyszczanie. Ma ono niebagatelne znaczenie w profilaktyce powstawania zmarszczek. Skóra nieoczyszczana starzeje się bowiem szybciej. Jak więc wykonać prawidłowo oczyszczanie cery? Najpierw warto zacząć od usunięcia pozostałości makijażu czy kremów z filtrem. Do tego najlepiej sprawdzą się kosmetyki na bazie olejów. Następnym etapem powinno być umycie twarzy produktem na bazie wody – może to być na przykład żel lub pianka. Taki sposób oczyszczania twarzy pozwala na dokładne zmycie z niej wszelkich niepożądanych cząsteczek, rozpuszczanych głównie przez oleje i niepozostawienie na twarzy tłustego, olejowego filmu.
Tonizowanie
Skóra dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego pH oraz utrzymania równowagi jej mikrobiomu. To mikrobiom bowiem odpowiedzialny jest za to, aby naskórka nie „atakowały” elementy niepożądane. Na przykład jeden z bakterii obecnych w nim walczy z wolnymi rodnikami, które mają duży udział w procesach starzenia. Zarówno o odpowiedni poziom pH, również istotny dla przetrwania naturalnego mikrobiomu skóry jak i o samą jego homeostazę dba dobrze dobrany tonik. Tonizowanie warto przeprowadzić po oczyszczeniu skóry, ale także pomiędzy kolejnymi etapami nawilżania. Wybierając tonik postawić można na przykład na formuły probiotyczne lub, jeśli zależy nam na delikatnym złuszczeniu naskórka i stymulacji głębszych warstw do regeneracji – na formuły kwasowe.
Nawilżanie
Kolejnym krokiem wieloetapowej pielęgnacji jest nawilżanie skóry. Jak już wspomniano, pomiędzy produktami nawilżającymi stosować można tonik, mgiełkę – wilgotna cera lepiej przyjmie składniki aktywne produktów. Ta technika nazywana jest „skin flooding”. Na początku zastosować można esencję o płynnej konsystencji, następnie serum – żelowe lub olejowe, a potem krem nawilżający. Na noc warto wybierać produkty o bogatej konsystencji, na dzień – lżejsze, szybko wchłaniające się formuły. Bardzo istotne jest jak dobieramy składniki produktów. Co stosować na zmarszczki? W ich profilaktyce znakomicie sprawdzi się retinol, który może być na przykład składnikiem serum używanego na noc. Stosując go, warto zaczynać od niskich stężeń i w ten sposób przyzwyczajać skórę. Inne składniki istotne w profilaktyce zmarszczek to na przykład kwas hialuronowy czy ceramidy. Warto zainwestować także w produkty z peptydami lub kolagenem. Peptydy są ostatnio hitem pielęgnacji, ponieważ stymulują one powstawanie kolagenu i elastyny, których z wiekiem systematycznie w skórze ubywa. Ich niedobór powoduje utratę jędrności, elastyczności, opadnięcie owalu twarzy i powstawanie zmarszczek. Odpowiednia podaż wymienionych wyżej składników może opóźnić pierwsze oznaki starości, a także spłycić zmarszczki mimiczne. Skóra dobrze nawilżona, zadbana przez długi czas prezentuje się młodo i zdrowo. Jeszcze jednym produktem, o którym nie sposób nie wspomnieć jest krem z filtrem SPF. Wystawianie twarzy bezpośrednio na słońce sprzyja procesom starzenia się skóry i zdecydowanie przyśpiesza powstawanie i pogłębianie się zmarszczek.
Materiał zewnętrzny